Adatok

Vállalkozásalapítások és -megszűnések Ausztriában 2021–2024

Hány vállalkozást alapítanak és szüntetnek meg Ausztriában évente, összesen és nemzetgazdasági áganként, a Statistik Austria által közzétett arányokkal.

Tárgyévek: 2021–2024 · Statistik Austria, adatállapot: 2026. június, lekérve: 2026. október 25. · szerző: Martin Adamec

← Az összes adatoldal

Alapítások és megszűnések évente

A táblázat oldalirányban görgethető.

A piacorientált gazdaság vállalkozásai (ÖNACE B–S nemzetgazdasági ág, az O és az S 94 nélkül). Az arányok az aktív vállalkozások százalékában, a Statistik Austria közzététele szerint; az egyenleget a kontaktdatenbank.at számította. Forrás: Statistik Austria, vállalkozásdemográfiai statisztika, áttekintés 2007–2024, tárgyévek: 2021–2024, adatállapot: 2026. június, lekérve: 2026. október 25. * előzetes adat.
ÉvAktív vállalkozásokAlapításokAlapítási arányMegszűnésekMegszűnési arányEgyenleg
2021589 61535 3716,0 %34 9065,9 %+465
2022583 94736 2946,2 %32 2555,5 %+4039
2023602 76337 5766,2 %34 8405,8 %+2736
2024628 05839 5546,3 %33 330*5,3 %*+6224*

A 2023-as tárgyévtől a Statistik Austria első alkalommal veszi figyelembe a kisvállalkozókat; a J, M, N, P, Q és R nemzetgazdasági ág ezért csak korlátozottan vethető össze 2022-vel. Az aktív vállalkozások számának 2022-ről 2023-ra történt növekedése részben ennek tudható be.

Mit mutat az idősor, és mit nem

  • 2021: 35 371 alapítás (6,0 %) és 34 906 megszűnés (5,9 %), egyenleg: +465.
  • 2022: 36 294 alapítás (6,2 %) és 32 255 megszűnés (5,5 %), egyenleg: +4039.
  • 2023: 37 576 alapítás (6,2 %) és 34 840 megszűnés (5,8 %), egyenleg: +2736.
  • 2024: 39 554 alapítás (6,3 %). A 33 330 megszűnést a Statistik Austria előzetesnek jelöli; ezért ebből nem vezetjük le, hogy a megszűnések száma 2023-hoz képest csökkent volna.

Nemzetgazdasági áganként

Az arányok ágazatonként jelentősen eltérnek. 2024-re a megszűnések előzetesek; ezért mellettük a 2023-as megszűnési arány is szerepel.

A táblázat oldalirányban görgethető.

Vállalkozások ÖNACE 2008 nemzetgazdasági ág szerint, a 2024-es alapítási arány szerint rendezve; S az érdekképviseletek (S 94) nélkül. Forrás: Statistik Austria, vállalkozásdemográfiai statisztika, áttekintés 2007–2024, lekérve: 2026. október 25. * előzetes adat.
ÖNACENemzetgazdasági ágAktív vállalkozások 2024Alapítások 2024Alapítási arány 2024Megszűnési arány 2024*Megszűnési arány 2023
NAdminisztratív és szolgáltatást támogató tevékenység28 340282410,0 %7,1 %6,9 %
POktatás24 31122539,3 %3,6 %9,5 %
HSzállítás, raktározás17 24915819,2 %8,1 %6,3 %
SEgyéb szolgáltatás (érdekképviseletek nélkül)43 54838438,8 %5,9 %6,5 %
JInformáció, kommunikáció33 29726578,0 %5,7 %6,2 %
DEnergiaellátás50803807,5 %4,3 %4,6 %
GKereskedelem93 57562806,7 %6,7 %6,3 %
RMűvészet, szórakoztatás, szabadidő31 77720906,6 %3,7 %8,0 %
MSzakmai, tudományos, műszaki tevékenység99 06659916,0 %4,7 %5,4 %
CFeldolgozóipar34 35118275,3 %4,5 %4,5 %
ISzálláshely-szolgáltatás, vendéglátás48 38124605,1 %8,2 %5,3 %
LIngatlanügyletek25 74912785,0 %3,9 %3,3 %
FÉpítőipar43 12020764,8 %5,6 %4,0 %
QHumán-egészségügyi, szociális ellátás83 87734804,1 %3,3 %5,9 %
KPénzügyi, biztosítási tevékenység13 2064933,7 %3,9 %2,6 %
BBányászat, kőfejtés33251,5 %3,3 %0,3 %
EVízellátás, hulladékgazdálkodás2799361,3 %2,1 %1,7 %
  • A legmagasabb alapítási arányok 2024-ben: Adminisztratív és szolgáltatást támogató tevékenység (10,0 %), Oktatás (9,3 %), Szállítás, raktározás (9,2 %).
  • A legalacsonyabb alapítási arányok 2024-ben: Vízellátás, hulladékgazdálkodás (1,3 %), Bányászat, kőfejtés (1,5 %), Pénzügyi, biztosítási tevékenység (3,7 %).
  • A legmagasabb megszűnési arányok 2023-ban: Oktatás (9,5 %), Művészet, szórakoztatás, szabadidő (8,0 %), Adminisztratív és szolgáltatást támogató tevékenység (6,9 %).

Miért számít ez a címlistáknál

Minden évben jönnek új vállalkozások, mások pedig eltűnnek. Egy adott nap állapotát tükröző lista ezért idővel olyan vállalkozásokat is tartalmaz, amelyek már nem léteznek, az újak pedig hiányoznak belőle. A magas arányú ágazatokban ez gyorsabban megy végbe. Minden listánál kérdezze meg az adatállapotot, és használja fel a listát mielőbb. Az arányok ennek az ütemnek a támpontjai, de nem egy adott lista hibaarányát jelentik.

Fogalmak

  • Alapítás: egy vállalkozás új tevékenységet kezd. Nem számít ide az a vállalkozás, amely szüneteltetés után két éven belül ismét aktívvá válik, sem az egyesülésekből, szétválásokból vagy átszervezésekből létrejött új egységek (Eurostat-glosszárium, „Enterprise birth”).
  • Megszűnés: egy vállalkozás más vállalkozások részvétele nélkül beszünteti tevékenységét. Az egyesülések, felvásárlások és a puszta ágazatváltások nem számítanak ide (Eurostat-glosszárium, „Enterprise death”).
  • Alapítási és megszűnési arány: az alapítások, illetve a megszűnések száma az ugyanazon évi aktív vállalkozások százalékában.

Módszertani megjegyzések

  • Más alapítási statisztikák. A gazdasági kamara (Wirtschaftskammer) alapítási statisztikája saját lehatárolásokon alapul, és ezzel az idősorral nem vethető össze.
  • Előzetes értékek. A *-gal jelölt értékek a Statistik Austria szerint előzetesek, és a későbbi közzétételekben változhatnak.
  • Nem szerepel benne a mező- és erdőgazdaság, a közigazgatás és az érdekképviseletek.

Hivatkozás

A számok a Statistik Austriától származnak; forrásmegjelöléssel átveheti őket. Javaslat:

kontaktdatenbank.at: Vállalkozásalapítások és -megszűnések Ausztriában 2021–2024. Forrás: Statistik Austria, vállalkozásdemográfiai statisztika, áttekintés 2007–2024 (adatállapot: 2026. június). Lekérve: 2026. október 25. https://kontaktdatenbank.at/hu/daten/gruendungen-und-schliessungen/

Friss adatok a célcsoportjához

Minden exportnál a megrendelés előtt közöljük az adatállapotot. Adja meg az ágazatot, a régiót és a szükséges mezőket.

Ajánlatkérés küldése · Hogyan alakul az ár · Vállalkozások tartományonként · Uniós összehasonlítás