Data

Vznik a zánik firem v Rakousku 2021–2024

Kolik firem v Rakousku každý rok nově vznikne a zanikne, celkem i podle sekcí ekonomiky, s mírami, které zveřejňuje Statistik Austria.

Referenční roky 2021–2024 · Statistik Austria, stav dat červen 2026, staženo 25. října 2026 · autor Martin Adamec

← Všechny datové stránky

Vznik a zánik firem podle let

Tabulku lze posouvat do stran.

Firmy tržní ekonomiky (sekce ÖNACE B až S bez O a S 94). Míry v procentech aktivních firem, jak je zveřejnila Statistik Austria; saldo vypočítal kontaktdatenbank.at. Zdroj: Statistik Austria, statistika demografie podniků, přehled výsledků 2007–2024, referenční roky 2021–2024, stav dat červen 2026, staženo 25. října 2026. * předběžně.
RokAktivní firmyVznikMíra vznikuZánikMíra zánikuSaldo
2021589 61535 3716,0 %34 9065,9 %+465
2022583 94736 2946,2 %32 2555,5 %+4 039
2023602 76337 5766,2 %34 8405,8 %+2 736
2024628 05839 5546,3 %33 330*5,3 %*+6 224*

Od referenčního roku 2023 zahrnuje Statistik Austria poprvé i drobné podnikatele; sekce J, M, N, P, Q a R jsou proto s rokem 2022 srovnatelné jen omezeně. Nárůst počtu aktivních firem mezi lety 2022 a 2023 s tím částečně souvisí.

Co řada ukazuje a co ne

  • 2021: 35 371 nově založených firem (6,0 %) a 34 906 zaniklých (5,9 %), saldo +465.
  • 2022: 36 294 nově založených firem (6,2 %) a 32 255 zaniklých (5,5 %), saldo +4 039.
  • 2023: 37 576 nově založených firem (6,2 %) a 34 840 zaniklých (5,8 %), saldo +2 736.
  • 2024: 39 554 nově založených firem (6,3 %). Počet zániků 33 330 označuje Statistik Austria jako předběžný; pokles zániků oproti roku 2023 z toho proto nevyvozujeme.

Podle sekcí ekonomiky

Míry se mezi obory výrazně liší. Zániky za rok 2024 jsou předběžné, proto vedle nich uvádíme míru zániku za rok 2023.

Tabulku lze posouvat do stran.

Firmy podle sekcí ÖNACE 2008, seřazeno podle míry vzniku 2024; S bez zájmových sdružení (S 94). Zdroj: Statistik Austria, statistika demografie podniků, přehled výsledků 2007–2024, staženo 25. října 2026. * předběžně.
ÖNACESekce ekonomikyAktivní firmy 2024Vznik 2024Míra vzniku 2024Míra zániku 2024*Míra zániku 2023
NAdministrativní a podpůrné činnosti28 3402 82410,0 %7,1 %6,9 %
PVzdělávání24 3112 2539,3 %3,6 %9,5 %
HDoprava17 2491 5819,2 %8,1 %6,3 %
SOstatní činnosti (bez zájmových sdružení)43 5483 8438,8 %5,9 %6,5 %
JInformační a komunikační činnosti33 2972 6578,0 %5,7 %6,2 %
DVýroba a rozvod energie5 0803807,5 %4,3 %4,6 %
GObchod93 5756 2806,7 %6,7 %6,3 %
RKulturní, zábavní a rekreační činnosti31 7772 0906,6 %3,7 %8,0 %
MProfesní, vědecké a technické činnosti99 0665 9916,0 %4,7 %5,4 %
CZpracovatelský průmysl34 3511 8275,3 %4,5 %4,5 %
IUbytování a stravování48 3812 4605,1 %8,2 %5,3 %
LČinnosti v oblasti nemovitostí25 7491 2785,0 %3,9 %3,3 %
FStavebnictví43 1202 0764,8 %5,6 %4,0 %
QZdravotní a sociální péče83 8773 4804,1 %3,3 %5,9 %
KPeněžnictví a pojišťovnictví13 2064933,7 %3,9 %2,6 %
BTěžba a dobývání33251,5 %3,3 %0,3 %
EZásobování vodou a odpadové hospodářství2 799361,3 %2,1 %1,7 %
  • Nejvyšší míry vzniku 2024: Administrativní a podpůrné činnosti (10,0 %), Vzdělávání (9,3 %), Doprava (9,2 %).
  • Nejnižší míry vzniku 2024: Zásobování vodou a odpadové hospodářství (1,3 %), Těžba a dobývání (1,5 %), Peněžnictví a pojišťovnictví (3,7 %).
  • Nejvyšší míry zániku 2023: Vzdělávání (9,5 %), Kulturní, zábavní a rekreační činnosti (8,0 %), Administrativní a podpůrné činnosti (6,9 %).

Proč je to pro seznamy adres důležité

Každý rok firmy přibývají a jiné mizí. Seznam se stavem k určitému dni proto časem obsahuje firmy, které už neexistují, a chybějí v něm nové. V oborech s vysokými mírami se to děje rychleji. U každého seznamu si nechte sdělit stav dat a používejte ho bez zbytečného odkladu. Míry jsou vodítkem k tomuto tempu, nejsou ale chybovostí konkrétního seznamu.

Definice

  • Vznik firmy: firma nově zahájí činnost. Nepatří sem firmy, které se po přerušení do dvou let znovu aktivují, ani nové jednotky vzniklé fúzí, rozdělením nebo restrukturalizací (glosář Eurostatu „Enterprise birth“).
  • Zánik firmy: firma ukončí činnost, aniž by se na tom podílely jiné firmy. Fúze, převzetí a pouhé změny oboru se nepočítají (glosář Eurostatu „Enterprise death“).
  • Míra vzniku a zániku: vzniklé, případně zaniklé firmy v procentech aktivních firem v témže roce.

Metodické poznámky

  • Jiné statistiky zakládání firem. Statistika zakládání firem rakouské hospodářské komory (Wirtschaftskammer) vychází z vlastních vymezení a s touto řadou není srovnatelná.
  • Předběžné hodnoty. Hodnoty označené * jsou podle Statistik Austria předběžné a v pozdějších zveřejněních se mohou změnit.
  • Nezahrnuto je zemědělství a lesnictví, veřejná správa a zájmová sdružení.

Jak citovat

Čísla pocházejí od Statistik Austria; můžete je převzít s uvedením zdroje. Návrh:

kontaktdatenbank.at: Vznik a zánik firem v Rakousku 2021–2024. Na základě: Statistik Austria, statistika demografie podniků, přehled výsledků 2007–2024 (stav dat červen 2026). Staženo 25. října 2026. https://kontaktdatenbank.at/cs/daten/gruendungen-und-schliessungen/

Aktuální data pro vaši cílovou skupinu

Ke každému exportu vám stav dat sdělíme před objednávkou. Uveďte obor, region a potřebná pole.

Odeslat poptávku · Jak vzniká cena · Firmy podle spolkových zemí · Srovnání s EU